Badania w tym obszarze można podzielić na szereg projektów, których tematyka częściowo się przenika, a na pewno jednoczy je zestaw technik eksperymentalnych. Niektóre z tych projektów rozpoczęły się ok. 30 lat temu, niemniej problemy, którym są poświęcone wciąż pozostają ważne i aktualne.
Struktura i dynamika cieczy tworzących szkliwa
Dlaczego warto? Klastery – historia i teraźniejszość. Temperatura czy objętość swobodna – skalowanie dynamiki cieczy przechłodzonych
Mikro- i nano-lepkość
Ruchliwość cząsteczek w układach złożonych silnie zależy od struktury tych układów. Widać to np. w żywych komórkach, w których obiekty różnej wielkości doznają drastycznie różnych oporów ruchu. Z różnych względów ważne jest poznanie zależności rządzących tym efektem.
Samo-organizacja małych surfaktantów
Stosowanie binarnych mieszanin dwóch ciekłych surfaktantów, pozbawionych rozpuszczalnika doprowadza właściwości takiego układu do skrajności.
Badania lokalnej dynamiki cieczy tworzących wiązania wodorowe
W zależności od skali przestrzennej i czasowej, w jakiej obserwowany jest układ kwalifikowany do miękkiej materii, jego właściwości potrafią zmieniać się od tych charakterystycznych dla prostych cieczy do tych obserwowanych w ciałach stałych
Oddziaływania w zawiesinach oddziałujących cząsteczek
Większość badań właściwości cząsteczek koloidowych dokonywanych jest na ich zawiesinach (roztworach). Stłoczenie cząsteczek uwidacznia występujące między nimi oddziaływania., które należy uwzględnić chcąc uzyskać informacje o samych cząsteczkach. W wielu przypadkach to same oddziaływania stanowią najciekawszą cechę badanego układu.